Poważny krok: nowy w przedszkolu i nowy w szkole – polecane książki

Przedszkole to cudowny okres w życiu człowieka, a kiedy małe dziecko idzie do przedszkola, zaczyna się świat, który z każdym dniem obfituje coraz bardziej w relacje międzyludzkie, ale też w coraz to różne i większe dla dziecka problemy. Czasem trudno jest porozmawiać, wytłumaczyć czy nawet zacząć rozmowę. Bardzo przydatne w takich momentach są opowieści, wierszyki i inne książki. Można nich znaleźć odpowiedzi i inspirację na wiele dużych i małych spraw dziecka.

1. Przedszkoludki – sto radości i dwa smutki to świetne opowiastki, które przydają się szczególnie na początku roku szkolnego lub w ogóle w momencie tego przełomu i początkach w byciu przedszkolakiem. Bo w tych opowieściach można znaleźć m.in. leżakowanie, worki, tęsknotę za rodzicem, zabawach, a nawet o takich specjalnych wydarzeniach, jak przedszkolne bale 🙂

2. Kurczak Karolek idzie do przedszkola – Karolek, podobnie tak, jak inne dzieci, które idą do przedszkola musi się zmierzyć z wieloma trudnymi sytuacjami, dzięki czytaniu tej książki razem z dziećmi możemy prześledzić czy się uda pokonać te trudności i jak.

3. Dusia i Psinek – Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu. Dusia jest generalnie bohaterką różnych opowieści, tym razem można jej towarzyszyć w pokonywaniu trudności związanych z pójściem pierwszy raz do przedszkola. To w końcu poważna sprawa dla wielu dzieci 😉

4. Hurra, idę do szkoły! Tytuł mówi sam za siebie. Wprowadzi dziecko w świat, którego nie zna, a który stoi przed nim otworem. Wesprze dziecko i może zainspiruje, podpowie, jak sobie radzić z trudniejszymi i zupełnie nieznanymi sytuacjami.

5. Franklin idzie do szkoły – szczerze mówiąc, ja sama uwielbiałam bajki z Franklinem, kiedy byłam małym dzieckiem (bo lecą również w TV jako kreskówki!). To rozsądny i bardzo mądry żółw, który również może przeżyć razem „z nami” pierwsze dni w szkole.

6. Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz do szkoły – bohaterami jest pięcioro przyjaciół, którzy dają rady dotyczące tego, jak sobie radzić w szkole i z trudnymi wydarzeniami – trochę tak, jakbyśmy dostawali rady i wsparcie od bliskiego kolegi 🙂

Czytanie, zwłaszcza kiedy takie aktywności wiążą się ze wspólnym spędzaniem czasu z dzieckiem, przynosi mnóstwo korzyści dla dziecka i jego rozwoju, o czym można więcej przeczytać w tym wpisie: Dlaczego bajki są dobre dla dzieci? a tu inne opowieści i korzyści 🙂 Dlaczego warto czytać dziecku?