Dlaczego bajki są dobre dla dzieci?

Bajki wykorzystywane są nie tylko w ramach rozrywki. Bajki nie tylko czytamy naszym dzieciom na dobranoc na wyciszenie. Stosować je możemy jako jedną z form pomocy psychologicznej.

Wiele jest różnych bajek, a wśród nich też takie, które mają za zadanie budowanie zasobów dziecka – poszerzanie wiedzy, rozwijanie sfery emocjonalnej dziecka, umiejętności społecznych. Często stosujemy bajki, aby zmniejszyć lęki czy różne słabości u dziecka. Przykładowo, czytamy i opowiadamy bajki dzieciom, kiedy boją się pójść do lekarza czy dentysty.

Czytamy bajki, kiedy dzieci stoją przed trudną sytuacją życiową, osamotnieniem, śmiercią bliskiej osoby, rozwodem rodziców, narodzin rodzeństwa czy kłótni z koleżanką, kolegą albo kiedy nie wiadomo, co zrobić z zazdrością.

Dzieci mogą identyfikować się z bohaterami opowieści, rozumieją, co czują bohaterowie, bo czują się podobnie i odwrotnie – dzieci czują się rozumiane, uświadamiają sobie, że nie są jedyni, którzy odczuwają takie, a nie inne emocje i którzy znajdują się w takiej sytuacji. Stanowi to dla niego również pocieszenie i wsparcie.

Szczęśliwe zakończenia, rozwiązywanie problemów przez bohaterów, sposób rozwiązywania problemów i przechodzenia przez trudności stanowi dla dzieci pocieszenie i nadzieję.

Szczególnym rodzajem bajek są również bajki relaksacyjne, które opierają się na wyciszaniu dziecka. Dużo jest w nich wizualizacji – np. dziecko ma sobie wyobrażać różne przyjemne rzeczy 🙂 Jeśli na dobranoc nie czytamy jakichś ulubionych bajek dziecka, to właśnie te relaksacyjne będą dobrą opcją.

Podsumowując, bajki wspierają rozwój emocjonalno-społeczny, pozwalają redukować lęki i niepewności, motywują, podpowiadają i stanowią pocieszenie w sytuacjach trudnych, dzieci mogą identyfikować się z bohaterami opowieści.