TOP 5 gier planszowych

W ostatnim czasie gry planszowe mają swój wielki powrót chwały – grają i dzieci, i dorośli, a specjaliści, w tym również i ja, chętnie wykorzystuję gry planszowe podczas zajęć z dziećmi.

1. Pierwsza z moich ulubionych to najbardziej typowe memory na świecie – ale na obrazkach możemy znaleźć pełno emocji. Taka gra to nie tylko super sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, ale też świetnie wpływa na rozwijanie pamięci, ćwiczymy spostrzegawczość, no i refleks 🙂 A przy tym – dzieci mają możliwość na poznanie różnych emocji, nie tylko tych podstawowych, ale też takich, jak zdziwienie, wstyd albo ciekawość.

2. Emocje to kolejna gra planszowa, która pozwoli na poznanie samego siebie – odkrywamy to, jakie emocje nami rządzą. Gra nie tylko zaciekawi dzieci, ale też nie będzie nudna dla dorosłych 🙂 Można sobie przejrzeć gierkę tutaj.

3. Następna moja propozycja, którą nie tylko uwielbiam i stosuję często na zajęciach z dziećmi jest gra Mijamy się (JUNIOR). Jest świetna już dla dzieci od 5 roku życia, a jej celem jest wzmacnianie więzi, pogłębianie umiejętności międzyludzkich. Głównym bohaterem jest mały kosmita, który niczego nie rozumie, a naszym i dziecka zadaniem jest wytłumaczenie mu wszystkiego i odpowiedzenie na wszystkie pytania.

4. Rysuję emocje – jak sama nazwa wskazuje to kontury twarzy, a zadaniem jest namalowanie konkretnych emocji. Do gry dołączony jest suchościeralny flamaster, dzięki czemu w grę można grać wiele razy 🙂

5. Na ostatnim piątym miejscu też tematyka emocji – Kalejdoskop emocji, skupia się na uwrażliwianiu na drugiego człowieka, na empatii i na wielu sytuacjach społecznych. Dodatkowo rozwija spostrzegawczość i koncentrację.

Jakie są korzyści z gier planszowych? Przede wszystkim ważna jest ich wartość edukacyjna.

– Dzieci poznają świat, a różnorodność gier pozwala dopasować taką do aktualnych potrzeb dziecka i do tego, w jakim obszarze funkcjonowania widzimy potencjał do rozwijania;
– każda gra pozwala na ćwiczenie umiejętności logicznego myślenia i umiejętności stosowania się do zasad;
– dzięki temu, że gramy w gry planszowe z kimś jest to szansa i okazja na dbanie o relacje z dzieckiem, umacnianie więzi i dawanie dziecku swojej uwagi 🙂
– to bardzo przydatne, kiedy uczymy się przegrywać, choć to trudne 🙂
– gry planszowe mogą służyć odpoczynkowi i relaksowi, kiedy jest złość i duże napięcie, możemy wyciągnąć jakąś gierkę planszową i skupić się na niej, oderwać się od stresów i napięć;
– pobudzamy wyobraźnię