Melodyjne EMOCJE :)

Jeśli jesteś dziś szczęśliwy…

Emocje są z nami non stop, te pozytywne i te negatywne. Zadaniem dorosłym jest pomoc dziecku uporać się z tymi negatywnymi, np. pokazywaniem i uczeniem, jak sobie dobrze z nimi radzić. I jednocześnie, nie zapominając o cieszeniu się z tych dobrych i najlepszych chwilach, które przynoszą same dobre i przyjemne emocje.

Jest wiele różnorodnych narzędzi, które są pomocne w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej u dziecka, w uczeniu dzieci rozpoznawania i nazywania emocji, a także z regulowaniem emocji.

Jednym z nich są piosenki, np. takie, które w ogóle przedstawiają, z jakimi emocjami się w ogóle zmagamy, czyli piosenka o Naszych emocjach. Kiedy chcemy przekonać się, czy nasze dzieci wiedzą, jak wyglądają emocje i potrafią je rozpoznawać możemy skorzystać z Rysowanych emocji.

Radzenie sobie z emocjami nie jest łatwe, nawet dla nas – dorosłych, ale warto skorzystać z podpowiedzi, jak się pozbyć złych emocji? Może skuteczny dla dorosłych sposób będzie skuteczny w lekko prostszej formie również dla dzieci, ale też odwrotnie – to, co dla dzieci, np. wyobrażanie sobie siebie jako duuużego słonia i mocne tupanie, może okazać się skuteczne również dla dorosłych rodziców ;). A skoro już jesteśmy przy tych złych emocjach, to stare powiedzenie, że złość piękności szkodzi, to jednak czasem dobrze jest się trochę pozłościć, kiedy mamy dobry ku temu powód i dobry sposób na to, by ta złość nie trwała wiecznie.

A kiedy mam w sobie smutek, to… też okej, warto przy tym porozmawiać z kimś, by przemyśleć i omówić cały ten smutek, tak, by poznać siebie i dojść do wniosku razem z dziećmi, dlaczego i przez co, jestem smutny i co mogę z tym zrobić.

A jak już zobaczymy, że dzieciaki świetnie sobie radzą z rozpoznaniem emocji, z ich nazywaniem, a także wiedzą, co mogą zrobić, kiedy są źli, smutni albo nawet przestraszeni, możemy się skupić na trenowaniu uśmiechu po prostu albo na wesołej sambie, bo taniec to dobry sposób na pozbycie się złych emocji.

Pozdrawiam i życzę samych wesołych samb w tym tygodniu 🙂
Aleksandra Umerle
psycholog