Jak pomóc dziecku z pierwszym dniem w przedszkolu?

Rozstania są trudne, a pierwszy dzień w przedszkolu może być trudny zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. To duża zmiana i poważny krok 🙂

1. Ważne, aby rozmawiać z dzieckiem na temat pójścia do przedszkola już jakiś czas przed rozpoczęciem roku – opowiadać, co się tam robi, mówić o zabawach, opowiadać o przebiegu dnia, ale też zachęcać poznaniem nowych kolegów i koleżanek.
  2. Nie warto unikać tematów dotyczących tego, że może być trudno – nie zmniejszać lęku dziecka – jego obawy są uzasadnione, ponieważ to dla niego zupełnie nowa sytuacja – ale zwykle tłumaczenie dziecku i opowiadanie o tym, np. jak my się bawiliśmy w przedszkolu pozwala na uspokojenie lęków.
  3. Pożegnania przed drzwiami przedszkola – trudny moment, ale to chwila, której nie powinno się przedłużać. Kiedy pożegnanie się będzie przedłużać, dziecko może odczuwać niepokój, możemy życzyć powodzenia i nie zapomnieć o powiedzeniu dziecko, kiedy po nie przyjdziemy, np. widzimy się, jak zjesz obiadek 🙂
  4. Po powrocie z przedszkola istotnym momentem będzie rozmowa z dzieckiem, dokładne omówienie tego, co było dla dziecka przyjemne, co mu się podobało, co robił i czym się bawił. Nie powinniśmy też ignorować i pytać, co było trudne, co mu się nie podobało, czy płakał i postarać się dowiedzieć dlaczego i wytłumaczyć dziecku sytuację, próbując zmniejszyć jego lęk.
  5. Im bardziej mały przedszkolak przed pójściem do przedszkola jest samodzielny, tym będzie mu łatwiej poradzić sobie w przedszkolu. Podobnie jest z zasadami – jeśli dziecko przyzwyczajone jest do tego, że w domu panują zasady i stały plan dnia, nie przeżyje takiej dużej rozbieżności i szoku, kiedy będzie w przedszkolu i będzie musiał się podporządkować zasadom i regułom tam panującym 🙂
  6. Przed pójściem pierwszego dnia do przedszkola, uszykujmy z nim wyprawkę – pozwólmy mu wybrać to, co ubierze i to, co spakuje do plecaka. Dobrze, jeśli pozwolimy mu na odrobinę samodzielności.
  7. Dla trzylatka pierwsze dni w przedszkolu są trudne – w dużej mierze ze względu na ilość czasu, jaką w niej będzie spędzał. Dla małego trzylatka taką odpowiednią długością pobytu w przedszkolu będzie około 5 godzin, przynajmniej przez okres kilku pierwszych tygodni.
  8. Nie ma gorszego rozwiązania niż znikanie bez zapowiedzi, tak, by dziecko nie widziało – podkreślajmy moment pożegnania i moment, że za jakiś pewny czas rodzic wróci.

Świętujcie z dzieckiem. Pójście do przedszkola to duży krok w życiu dziecka, ale też w życiu rodzica. Świetna okazja do uczczenia tego, cieszcie się i pozwólcie sobie z tej okazji na przyjemności 🙂