Czytanie dziecku to sposób spędzania wolnego czasu czy wieczorów, który niesie ze sobą mnóstwo korzyści.
1. Po pierwsze, czytanie wierszy – wydaje się, że to zupełnie niedoceniana rzecz, którą warto, by dzieci poznały – dzieci lubią słuchać wierszy, ponieważ są zafascynowani rytmem, lubią go naśladować, dlatego czytanie Lokomotywy jest takie fajne 🙂 Ma to wpływ na przykład na rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej u dziecka.
2. Dzieci, którym czytamy mają większy zasób słownictwa, jeszcze wcześniej zaczynają mówić. Im więcej ma styczności z czytaniem tym lepiej i płynniej posługuje się później mową.
3. Kiedy czytacie poświęćcie też chwilę na wizualizowanie tego, co akurat jest w książeczce czy wierszu – dziecko uczy się najlepiej nowych rzeczy, łącząc je z tym, co już wie czy umie – kiedy widzi np. w książce łabędzia i mówi, że to łabędź, my możemy mu odpowiedzieć, że tak to łabędź, pamiętasz – widzieliśmy kiedyś łabędzia, płynął ze swoją rodzinką, małymi łabędziami, a małe wyglądają zupełnie inaczej niż ich rodzice.
4. Przy czytaniu dzieci ćwiczą swoją koncentrację i wcale im nie przeszkadza czytanie po kilka razy tego samego wiersza, książki czy opowiadania – dzięki temu, kiedy już pamiętają, co się dzieje w trakcie, potem już lepiej przyswajają nowe informacje i nowe słowa.
5. A na koniec, moja ulubiona, empatia i wrażliwość. Dzieci poznają różne historie, uczą się tego, że każde dziecko jest inne, postrzegają, jak można reagować w różnych sytuacjach. Ogromnie ważna funkcja wychowawcza, która może pomóc wielu rodzicom w różnych sytuacjach, kiedy czasem trudno jest coś ot tak wytłumaczyć dziecku.
6. Czytanie to ta chwila, kiedy dziecko czuje, że uwaga rodzica jest całkiem poświęcona właśnie jemu. Takie pielęgnowanie relacji, które dodatkowo sprawia, że dziecko czuje się ważne i bezpieczne.
Czasami pojawia się problem, co czytać dziecku? Jeśli nie ma akurat pomysłu, na to, co warto przeczytać – te bajki, które my znaliśmy w swoim dzieciństwie i które nam rodzice czytali.Jakie książki i opowiadania przykładowo są dobre i pożyteczne dla dzieci?
1. Gdy Pola się zgubi, która może być niezwykłą pomocą dla rodziców w zadbaniu o to, by dziecko wiedziało, jak postąpić, by dbać o swoje bezpieczeństwo.
2. Pudełko Hanki to opowieść o tym, jak znaleźć przyjaciela.
3. I co teraz? O tym, jak zaakceptować swoją własną odmienność. Bohaterowi książki urosły rogi!
4. Super M zachęca do poważnych rozmów, a podsumować ją można tym, że każda mama to superbohaterka 🙂
5. Niezapominajka – bajka dla najmłodszych o starości i przemijaniu.
6. Siedem księżniczek – o pasji i siostrzanej relacji.
7. Nietypowy Adaś – każdy jest wyjątkowy 🙂
8. Zmartwienie Róży – dziewczynka, która nagle zaczęła się martwić.