Co wiemy o jesieni? 28.10

1.Zabawa artykulacyjna – Spacer Pana Języka.

Pan Języczek wybrał się na spacer – szedł dróżką, rozglądając się w lewo i w prawo (kierujemy język w kąciki warg), patrzył w błękitne niebo (wyciągamy język do nosa), na rosnące drzewa (wysuwamy język daleko do brody) i wąchał zerwane kwiatki (wciągamy powietrze noskiem, wypuszczamy ustami). Na łące spotkał koniki, które podskakiwały (kląskanie) i parskały (parskanie). Pan Języczek przesłał im całuska i poszedł dalej (zęby zwarte, usta zaokrąglone, cmokamy). Na drzewie siedziała sowa, która cichutko pohukiwała (hu-hu). Pan Języczek próbował wspiąć się na drzewo (przesuwamy język po podniebieniu górnym, buzia szeroko otwarta), ale w połowie drogi zrezygnował i posilił się smacznym cukierkiem (mlaskamy). Po jego zjedzeniu oblizał usteczka (oblizywanie warg po ich czerwieni, usta szeroko otwarte), uśmiechnął się zadowolony (zęby zwarte, usta rozciągnięte w uśmiechu) i zagwizdał wesoło (próbujemy gwizdać). Nagle zerwał się gwałtowny wiatr (dmuchamy – praca policzków i warg) i Pan Języczek szybciutko wrócił do domku.

2.Pogadanka o aktualnej porze roku. Pytania do dzieci:

– Jaką mamy aktualną porę roku?

– Co oznaczają nazwy miesięcy: wrzesień, październik, listopad?

– Jak wygląda przyroda jesienią?

– Jaka jest pogoda jesienią?

– Jakie są barwy jesieni?

– Jakie dary przynosi jesień do parku i lasu?

– Czy ludzie też przygotowują się do zimy?

– Jak dbamy o zdrowie jesienią? – Czy lubimy jesień i dlaczego?

3.Słuchanie wiersza pt. „Orszak Pani Jesieni”, krótkie omówienie treści i opis jesieni.

ORSZAK PANI JESIENI – E. ZAWADZKA

Już się kończy miesiąc wrzesień,

już witamy Panią Jesień.

Pani piękna, wspaniała

Ze złotych liści suknia cała.

Welon ze srebrnej pajęczyny,

a na szyi jarzębiny.

Wiatr jesienny farby niesie,

pomaluje liście w lesie.

Jasnozłoto, purpurowo,

Zielonkawo i brązowo.

W plamki, ciapki, żyłki złote,

później wiatr przywoła słotę.

Tuż za słotą idą jeszcze

jej synowie – małe deszcze:

Pluszek, Mżawka, Kapuśniaczek,

opłakują każdy krzaczek.

Orszak kończy postać ciemna –

to Szaruga jest jesienna.

Szarym płaszczem słońce kryje

piękne barwy z liści zmyje,

a wraz z siostrą swą zawieją

Spustoszenie w lesie sieją,

poprzez pola, las w ten wrzesień

kroczy orszak – Pani Jesień!

4.Zagadki o jesieni: Rodzic czyta dziecku zagadkę…

Co to za pani, w złocie, w czerwieni, sady pomaluje, lasy przemieni, a gdy odejdzie gdzieś w obce kraje, śnieżna zawieja po niej zostaje. (jesień)

Co to za miesiąc, który niesie: grzyby i wrzosy liliowe w lesie, w sadach soczyste jabłka czerwone, a także pierwszy szkolny dzwonek. (wrzesień)

Kiedy rośnie – to się zieleni. Kiedy spada – złotem się mieni (liść)

Co to jest? Odgadnij! Leci tylko w dół. Jest tylko na dworze. Suchy być nie może.(deszcz)

Ma gruby brzuszek i ogonek mały. Będzie z niego pewnie barszczyk doskonały. (burak)

Wiosną  w zieleń wplotła białych kwiatów liście. Teraz ma korale, a zgubiła liście. (jarzębina)

Dobra gotowana, dobra i surowa, choć nie pomarańcza lecz pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno – wnet z ziemi wyskoczy. (marchewka)

Na ogonie złota głowa smaczne ziarnka w sobie chowa. (dynia)

5.Rodzic czyta zdania. Dziecko określa, czy są one prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą kartonik z napisem TAK, jeśli fałszywe– kartonik z napisem NIE.
• Jesienią często pada deszcz i wieje wiatr.
• Jesienią jest tak ciepło, ze chodzimy w krótkich spodenkach.
• Liście na drzewach mogą być niebieskie.
• Drzewa zrzucają jesienne liście, ponieważ przygotowują się do zimy.
• Jesienią przydają się parasole.
• Jaskółki i bociany odlatują do ciepłych krajów.
• Lisy zbierają szyszki.
• Niedźwiedzie, borsuki i jeże zasypiają na zimę.
• Wiewiórki jedzą ser.
• Wszystkie grzyby można jeść.
• Żołędzie rosną na gruszy.
• Po jesieni nadchodzi wiosna.

Pozdrawiam!!!