Andrzejkowe zabawy – 30.11.2020

Witajcie Tańczące Jeżyki 🙂 Dzisiaj będziemy świętować „Andrzejki”. Jest to dzień wróżb, magicznych czarów i zabawy. Na początku poznajcie historię tego wyjątkowego dnia.

Dawno, dawno temu w przedostatni dzień  listopada, w św. Andrzeja wszystkie panny wróżyły sobie, aby dowiedzieć się co czeka je w przyszłości. „Andrzejki” to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dawniej wróżby traktowano poważnie, jednak w dzisiejszych czasach do wróżb podchodzi się z przymrużeniem oka i uważa za wesołą zabawę. My także dzisiaj przeniesiemy się w świat wróżb, marzeń i fantazji.

Andrzejkowe wróżby.

Czas rozpocząć wróżby. Aby przejść do Krainy Wróżb musisz przejść przez tajemnicze przejście (z kolorowej chusty). Zaproś Rodziców do zabawy i wypowiedzcie razem zaklęcie:

„Hokus – pokus, czary – mary,

Niech się spełnią andrzejkowe czary”

Zabawa „Kim będę w przyszłości”. Do tej wróżby potrzebny będzie czarodziejski worek z ukrytymi w środku przedmiotami: grzebień, pędzel, długopis, moneta, termometr, samochód-zabawka, klucz lub śrubokręt. Dziecko losuje przedmiot, który wskaże kim będzie w przyszłości.

Pędzel – malarz, grzebień – fryzjer, długopis – pisarz, moneta – milioner, termometr – pielęgniarka, samochód – kierowca, klucz, śrubokręt – mechanik.

Zabawa przy muzyce: „Taniec na gazecie”. W tej zabawie tańczymy w parach np. mama z dzieckiem i  tata z siostrą lub bratem na gazecie do melodii Waszej ulubionej piosenki. Kiedy umilknie muzyka, gazetę składa się na pół i znów rozpoczyna się taniec. Ta para, która spadnie z gazety odpada. Wygrywa ta para, która najdłużej tańczy na gazecie.

Zabawa „Symbole” z rymowanką. Na środku leży butelka, a wokół niej symbole. Dziecko kręci butelką i odczytuje symbol (narysowany na karteczce przez rodzica), na którym zatrzymała się butelka (rodzic odczytuje znaczenie symbolu):

„Prawdę powie ta butelka, kogo czeka przyszłość wielka,

kręć butelką parę razy, bo każdemu coś się zdarzy”

korona – w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko

książka – przed tobą kariera naukowa, bo może będziesz pisarzem

serce – czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne

moneta – będziesz bardzo bogatym biznesmenem, sukces w interesach

gwiazda – przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska, będziesz gwiazdą

palma – czekają cię wspaniałe podróże, przygody.

Zabawa taneczna „Tańczymy labado”.  Dziecko tańczy z rodzicami w rytm muzyki trzymając się za ręce, przy kolejnym  powtórzeniu trzymamy się za ramiona, kolana, plecy, pięty…. Miłej zabawy:)

Zabawa „Serca”. Potrzebne będą dwa duże serca (dla dziewczynki/ chłopca), na których na odwrocie napisane są imiona chłopców i dziewczynek. Dziecko z zamkniętymi oczami dotyka wybranego miejsca na sercu, a rodzic odczytuje imię przyszłej żony lub męża.