Praca plastyczna – deszczowa pogoda.

1.Rozmowa na temat jesiennej pogody.

2.Zagadki:

Gdy go nie ma,
Wszyscy narzekają.
Gdy jest- pod parasol przed nim się chowają.

Co to jest odgadnij,
Leci tylko na dół
Jest tylko na dworze
Suchy być nie może.

3. „Skąd się bierze deszcz?- postawienie problemu, wypowiedzi dzieci, zabawa badawcza ( unosimy pokrywkę, z której kapie woda, wycieramy pokrywkę do sucha, dzieci obserwują, że gorąca woda tworzy parę, która unosząc się do góry, gdzie jest chłodniej, skrapla się. Gdy krople stają się duże i ciężkie zaczynają spadać na papier- jak deszcz z chmury).

4.Wyciągnięcie wniosku: Woda paruje. Para unosi się do góry i widzimy ją w postaci chmury. W górze jest znacznie zimniej niż na powierzchni ziemi.
Pod wpływem zimna para wodna skrapla się, powstają maleńkie krople wody, które łączą się w duże i ciężkie, aby w postaci deszczu spaść na ziemię.

5. „Słońce świeci- deszcz pada”- zabawa ruchowa (reagowanie ruchem na symbol wzrokowy).

6. Zabawa „Dokończ zdanie”. Kiedy pada deszcz lubię……..

Dziecko stara się wypowiedzieć całym zdaniem, rozwija swoją wypowiedź.

7. Utrwalenie nazw dni tygodnia, pór roku i nazw miesięcy.

8. Praca plastyczna- deszczowa pogoda. Dziecko maluje farbami jesienną pogodę wg własnego pomysłu.