Praca plastyczna- Jeż

Witajcie zajączki we wtorek! : )

Gdy już śniadanie ułożyło się w brzuszku to czas na rozgrzewkę.

• kręcimy głową w lewo i w prawo- 3x
  • podnosimy i opuszczamy ramiona- 5x
  • wkręcamy żaróweczki- 5x
  • kręcimy bioderkami po 3x w każdą stronę
  • 5 przysiadów
  • 5 podskoków

Brawo! Dobra robota!

Proszę rodziców o przeczytanie wiersza z poniedziałku 26.10- „Przyszła jesień”

Słoneczko się śmieje, już skończył się wrzesień

więc maluje listki piękna pani Jesień

chodzi po ogrodach z naręczem kwiatuszków

zrzuca z drzew jabłuszka do naszych fartuszków

a co można robić, kiedy jest tak miło

choć kochane lato już nam się skończyło?

można iść do parku, by zbierać kasztanki

na zielonej łączce z kwiatków robić wianki

w leśnym zagajniku chodzić, szukać grzybków

maślaczków i gąsek, rydzów i prawdziwków

a trujących muchomorów nie zbie-ra-my!

w lesie bądź bliziutko swego ta-ty, ma-my!

można też cichutko podejrzeć zwierzęta

co zrobią przed zimą niektóre ptaszęta

do ciepłej Afryki odfruną jaskółki,

skowronki, bociany i także kukułki

a wróble, sikorki zimą do-kar-mia-my!

dajemy im ziarno, słoninkę wie-sza-my!

wiewiórki do dziupli orzeszki zbierają

zajączki cieplejsze futerka wkładają

prześpią zimę całą borsuki i jeże

do norki zbierają żółte liście świeże

a gdzie zimę spędzą dwa grube niedźwiadki?

jeśli nie wiesz – zajrzyj do misiowej chatki!

Kochane zajączki, już wiecie, jakie ptaszki odlatują do ciepłych krajów i jakie zostają z nami. Wiecie też, czym je dokarmiać, gdy ptakom trudno znaleźć pożywienie zimą.

A co ze zwierzątkami, które mieszkają w lesie?

Wiewiórka - opis, występowanie i zdjęcia. Zwierzę wiewiórka ciekawostki |  ekologia.pl

Wiewiórka. Można je spotkać w lasach, parkach, ogrodach. Cechą charakterystyczną tych skocznych zwierząt jest puszysty długi ogon. Wiewiórki jesienią zbierają zapasy na zimę, ale zimą nie śpią. Niestety często zapominają gdzie schowały swoje pożywienie. Mieszkają samotnie w dziuplach lub cudzych gniazdach. Ich jedzeniem są m. in. orzechy, grzyby, jagody, kora, owady.

Ilustracja

Zając. Zając ma dłuższe nogi (skoki) tylne od przednich. Oczy osadzone na bokach głowy i długie uszy (słuchy). Jego futerko zimą jest gęściejsze i dłuższe, by było mu cieplej. Zające rzadko można spotkać w lesie. Lubią suche łąki i pola, nie lubią bagien. Zające odżywiają się wyłącznie roślinami. Uwielbiają koniczynę, trawę, ziemniaki, buraki, marchew, kapustę. Gdy zimą wszystko pokryte jest śniegiem, obgryzają gałązki drzew i krzewów. Często są zmuszone głodem do żerowania w nieogrodzonych sadach i ogrodach. Zające nie kopią nor. Śpią w wyciśniętych podczas leżenia dolinach.

Borsuk, fot. Kacper Kowalczyk

Borsuk. Ma szary grzbiet, brzuch i nogi czarne. Łapy zakończone długimi pazurami. Żywi się wieloma roślinami i zwierzętami. Najważniejszym pożywieniem są dżdżownice. Borsuk poluje nocą. W dzień przesiaduje w norze. Gdy mrozy nadchodzą borsuk zapada w sen zimowy.

Międzynarodowy Dzień Jeża: późną jesienią zwierzęta potrzebują pomocy -  tvp.info
Zadbaj o jeże także zimą - nie grab liści - Aktualności - Wiadomości -  Radio Kraków
Idzie zima, pora spać — Lasy Państwowe
Dla jeży na zimę | Wiadomości Zielona Góra

Jeż. Jeż jest pokryty kolcami. Jeżyki są wyjątkowymi i porządanymi zwierzątkami w ogrodach i parkach. Nazywane są „czyścicielami świata” bo zjadają gryzonie i inne szkodniki. Jesienią zbierają pokarm, który chowają w swoich gniazdach zbudowanych z liści i gałązek. Gdy robi się zimno zapadają w sen zimowy (hibernacja). Gdy zimą spotkamy jeża w parku lub ogrodzie to znaczy, że ktoś mu przeszkodził w spaniu i zwierzę potrzebuje pilnej pomocy.

Piosenka o jeżu.

Zajączki, proszę Was o wykonanie jeża. Potrzebna będzie kasza gryczana i mocniejszy klej ; )

Jesienne szablony - Dzieciaki w domu

Pracę można wykonać również inną- dowolną techniką. Zdjęcia proszę wysyłać na maila grupowego.

Życzę Wam miłej zabawy! : )