Mieszkańcy łąki-ciekawostki o pszczołach

Witam wszystkich serdecznie.

Dzisiaj utrwalimy wiedzę o pszczołach.

Pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem i zapylają drzewa owocowe, rzepak). Dzięki pszczołom mamy później smaczne jabłka, gruszki, czereśnie, śliwki…. Pszczoła unosi się w powietrzu dzięki pracy dwóch par skrzydeł. Na trzeciej parze odnóży znajdują się koszyczki służące do przenoszenia pyłku.

Pszczoła może użądlić. Jad może powodować obrzęk, ale jest niebezpieczny tylko dla osób uczulonych lub w przypadku wielu użądleń (dla dorosłego zdrowego człowieka zagrożenie życia występuje przy około stu użądleniach).

Skąd się bierze miód?

Kwiaty wytwarzają nektar, który wabi pszczoły. Pszczoła zbiera nektar, by zrobić z niego miód. Pracowite pszczoły znoszą nektar do uli. W ulu pszczoły wkładają nektar do plastrów z wosku. Tutaj pszczoły- robotnice przetwarzają nektar na miód. Kiedy już plastry wypełnione są miodem, pszczelarz wyjmuje je z ula. Aby nie być pokąszonym przez pszczoły, zakłada specjalny strój z siatką ochronną i okadza ul dymem. Zebrane z ula plastry miodu pszczelarz wkłada do specjalnej wirówki. Podczas wirowania miód spływa do naczynia na zewnątrz. Odwirowany miód od razu nadaję się do jedzenia. Można go jeść z chlebem, słodzić nim herbatę lub dodawać do ciast zamiast cukru.

Ciekawostka: Aby uzyskać jedną łyżeczkę miodu pszczoła musi odwiedzić aż 6 tysięcy kwiatów!

Gimnastyka buzi i języka do opowiadania „Śniadanie Puchatka”

Ćwicz razem z Kubusiem 😊

Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo ( czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo ( czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodzik. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie ( wysuwamy język z buzi i poruszamy nim lekko do góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić ( oblizuje językiem wargi). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął ( chrapiemy)

Zachęcam do wykonania pszczółki z papieru

Potrzebujemy:

  • kolorowy papier żółty, czarny i biały
  • klej
  • kredka
  • nożyce

Pasek szerokości 5 cm i długości 20 cm sklejamy tworząc „łezkę”. Z czarnego papieru wycinamy paski i przyklejamy na tułów. W miejscu sklejania malujemy oczy. Skrzydła wycinamy z białego papieru.
  Życzę miłej zabawy 😊