Matematyczne łamigłówki mądrej główki

Witajcie dzieci kochane, dzisiaj trochę matematyki.

 1. „Dodajemy i odejmujemy” – dziecko otrzymuje 10 klamerek, manipuluje nimi – dodaje i odejmuje, ustalając wynik działania.
 2. Poszukaj w domu 12 patyczków tej samej długości, jeżeli nie masz w domu, to mogą być plastikowe słomki do napojów- tej samej długości
  * proszę ułożyć figurę z 3 patyczków
  * proszę ułożyć figurę z 4 patyczków
  * proszę ułożyć figurę z 6 patyczków
  * proszę ułożyć 2 figury z 6 patyczków
  * a czy ktoś potrafi ułożyć 2 figury z pięciu patyczków?
  * czy można ułożyć z patyczków koło?
 3. Matematyczne zagadki” – osoba rozkłada sylwety chmurek oznaczone cyframi od 1 do 6 z drugiej strony napisana jest zagadka. Dziecko wyrzuca kostkę, przelicza liczbę oczek i podaje chmurkę z odpowiednią cyfrą. Osoba odczytuje zagadkę. 1) Jak nazywa się duży palec u dłoni?
  2) Wymień dwa pojazdy posiadające tylko dwa koła?
  3) Którą dłoń podajemy na powitanie?
  4) Ile dzieci dostanie jabłko jeżeli w koszyku jest ich 6?
  5) Jak nazywa się figura geometryczna, która ma wszystkie boki równe?
  6) Ile to jest razem 3 i 7?
 4.  „Wojna”
  Liczba uczestników: dowolna
  Pomoce: kostki do gry, klocki
  Przebieg zabawy: Uczestnicy łączą się w pary, rzucają kostką, który uczestnik ma większą liczbę na kostce zabiera tyle klocków, ile punktów wyrzucił. Zliczmy później liczbę punktów, wygrywa ten, kto ma więcej. 

KARTY PRACY DLA SZEŚCIOLATKA +  Przepisz działania na kartkę. Do każdego działania zrób odpowiedni rysunek według wzoru. Nie muszą to być gwiazdki. Może wymyślisz swoje przykłady.

Niedźwiadki spróbujcie 🙂
Geometryczna sztuka. Narysuj taką samą figurę jak po lewej stronie, ale w odbiciu lustrzanym. Nie jest to łatwe zadanie. Możesz poprosić starsze rodzeństwo o pomoc lub przyłóż sobie lusterko do kartki, prosto do przerywanej linii.

Już za kilka dni wasze mamy będą miały swoje święto.Poproście tatę, lub starsze rodzeństwo w nauce piosenki, byście mogły 26.05 pięknie mamie zaśpiewać.

W zieleni łąka majowa

Miłej nauki 🙂