Zwierzęta zimą

Witam drogie Dzieci !!

Dziś dowiecie się jak zwierzęta radzą sobie zimą i jak my możemy im pomóc.

Kiedy za oknem pojawi się zimowa aura, temperatura spadnie poniżej zera, a glebę pokryje warstwa śniegu zacznie się dla zwierząt ciężki okres. Mimo że wypracowały one kilka strategii na przetrwanie zimowych warunków, nie wszystkie z nich przeżywają, zwłaszcza gdy pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca.

Te słabsze czy chore nie przetrwają zimy, tak działa naturalna selekcja. Wiosną zaś do rozrodu przystąpią wyłącznie najsilniejsze osobniki. Zima jest dla zwierząt ciężkim okresem do przetrwania i to bez względu czy będziemy mieli na myśli duże ssaki kopytne, drapieżniki, ptaki czy mniejsze zwierzęta

Jak to w życiu bywa sen snu nie równy. Dlatego wyróżnia się sen zimowy, hibernację oraz diapauzę. W sen zimowy zapadają borsuki i niedźwiedzie. To dość płytki sen, z którego zwierzęta te wybudzają się co jakiś czas, by zaspokoić pragnienie, a nawet żerowania. Na uwagę zasługuje fakt, że to właśnie zimą na świat przychodzą młode niedźwiedzie! W czasie takiego spoczynku temperatura ciała obniża się nieznacznie. Oddech ulega niewielkiemu spłyceniu, a liczba uderzeń serca nieco spada.

Posłuchajcie jakie sposoby mają zwierzęta na przetrwanie zimy.

Pomyśl co ty możesz zrobić dla zwierząt?

Karta pracy:

Pokoloruj tyle kółeczek ile sylab słyszysz w nazwie zwierząt. Powiedz na jaką głoskę rozpoczynają się nazwy zwierząt?

ŻYCZE WAM WSPANIAŁYCH FERII