Od owcy do sweterka

Dzień dobry Jastrzębie,

na początek poproś rodzica lub starsze rodzeństwo o przeczytanie wiersza: „Wełniany baranek” –  J. Gałkowski.
Ten mały nasz baranek
wszyściutko ma wełniane.
Wełniane ma trzewiczki,
wełniane rękawiczki.
Co tu robisz, baranku?
Chłodno dzisiaj od ranka,
chmurki w niebie jak pianka.
Ten mały nasz baranek
wszyściutko ma wełniane.
W kołnierzu futra pełnym
ma łepek cały z wełny.
Ślicznie ci jest, baranku,
w tym wełnianym ubranku.

Rozmowa na temat treści wiersza.
Kto jest głównym bohaterem wiersza? Jak ubrany był baranek? Jak myślicie czy ubranie baranka jest ciepłe? Jak nazywa się samica barana? Do czego potrzebna jest wełna, którą mamy dzięki owcom?

Jak to jest z wełną? Przyjrzyj się zdjęciom

Owce strzyże się 2 razy do roku, na wiosnę i jesień
Po strzyżeniu należy wełnę wyprać i wysuszyć, najlepiej na słońcu
Kremlowanie- proces kremlowania polega na tym, że ostrzyżoną wełnę czesze się tak długo, aż powstanie z niej wata

Następnie przędzie się wełnę za pomocą przędzarek, gdzie powstaje długa wić

Do wyrobu wełny potrzeba iglicę i wełnę. Wyroby z wełny przydają się w zimie

Wymień pierwszą głoskę w wyrazach: owca, baran, wełna (dla chętnych wymawianie ostatniej głoski)

Od owcy do swetra – historyjka obrazkowa. Poproszę ciebie, żebyś opowiedział co się dzieje na każdym obrazku. Powiedz skąd mamy wełnę, z której powstają swetry. Jakie jeszcze ubrania mogą być zrobione z wełny.

Zapraszam teraz do zabawy ruchowej  „Owieczki na łące” Dzieci leżą na łące (dywanie) i udają śpiące owieczki. Na dźwięk trójkąta lub innego dźwięku zaczynają czworakować. Na dźwięk bębenka i hasło Wilk idzie! owieczki chowają się pod stół, krzesło.

Jak myślisz, czy tylko owce dają wełnę? ( lama, koza, królik)

Wesoły baranek – praca plastyczna. wyklej owieczkę kawałkami wełny, bibułą, dowolnymi skrawkami materiału. Dorysuj trawę i słońce. W prawym dolnym rogu podpisz pracę i przynieś proszę w poniedziałek do przedszkola. Jeżeli nie masz możliwości wydrukowania obrazka, to spróbuj odrysować, wiem, że potrafisz 🙂

Miłego weekendu 🙂